KalendarzKALENDARZ ŚWIĄT ASATRYJSKICH W 2016 ROKUThorrablot
14 stycznia (czwartek)

Blot poświęcony Thorowi, święto środka zimy. Oryginalnie ofiarę składano w trosce o zboża ozime, celem zapobieżenia przedwczesnemu nadejściu letnich burz.

Święto obchodzono z początkiem miesiąca Thorri, trwającego mniej więcej od połowy naszego stycznia. Czwartek jest natomiast umownie dniem poświeconym Thorowi (porównaj: staroang. Þūnresdæg, ang. Thursday).

Zgodnie z obyczajem środowiska Pogan Wrocławskich i Wilczej Rodziny, Thorrablot jest dniem wręczania prezentów chłopcom i mężczyznom.Tym samym stanowi "pogański dzień chłopca" ;-)


Disablot
24 stycznia (niedziela)

Blot kobiecy, poświęcony Disom.

Disami nazywano dawniej Walkirie, przodkinie i inne żeńskie duchy opiekuńcze kobiet. Wśród bogiń za Disy uznawano Freyę (tzw. Disę Wanów) oraz Skadi.

Disablot jest okazją, aby wręczać małym dziewczynkom prezenty. To także szansa dla dorosłych kobiet, aby podążyć magicznymi ścieżkami, tyczonymi pod kierownictwem bogiń i przodkiń, a tym samym spełnić swoje marzenia ;-)Ostara
20 marca (niedziela)

Równonoc, święto początku wiosny. Jednocześnie to coroczny pierwszy duży zlot pogan. Ostara bowiem jest świętem nie tylko asatryjskim, ale także ogólnopogańskim.

Z astronomicznego punktu widzenia w tym roku równonoc wiosenna nastąpi dokładnie 20 marca o godzinie 5:30.


Walpurga
30 kwietnia (sobota)

Zwana także Nocą Walpurgii, Wieczorem Majowym lub Beltanem. To święto miłości, seksu, namiętności, ale też święto wszystkich duchów z innych światów. To także blot dla Odyna.

Tradycyjnie Walpurga postrzegana była jako noc zmarłych i złych duchów. Jednocześnie kojarzona jest jako noc czarownic, odbywających największy na świecie sabat na górze Brocken. Zgodnie z przekazami ludowymi, przewodzić miała mu Hella, zwana też Holle, Huldą i Hel.

Friggblot
19 maja (czwartek)

Blot poświęcony Frigg. Związany jest z kobiecością, małżeństwem, rodziną i - oczywiście - magią.

Współcześnie święto to obchodzone jest rzadziej, przyćmione niejako swoim odpowiednikiem z początku roku - Disablotem.Midsommer
21 czerwca (wtorek)

Przesilenie letnie, święto początku lata. Na skutek zapożyczeń słowiańskich (Noc Kupały), także traktowane jako święto miłości.

W tym roku przesilenie nastąpi dokładnie 21 czerwca o godzinie 00:34.Freyfaxi
Początek sierpnia

Blot poświęcony Wanom, w szczególności zaś Freyowi jako bogowi płodności i urodzaju. Święto związane jest tradycyjnie z pierwszymi żniwami i początkiem ciężkiej pracy wiodącej do zebrania bogatych plonów. Współcześnie żniwa rozumiane są alegorycznie.

W praktyce Wilczej Rodziny data tego symbolicznego święta nie jest wyznaczana z góry, ale zależy od bieżącej sytuacji. Termin bowiem powinien odpowiadać zmianom i wydarzeniom obecnym w życiu każdej społeczności.
Herbstblot
22 września (czwartek)

Równonoc jesienna i święto plonów. W tradycji słowiańskiej bywa zwane także dożynkami. We współczesnym Asatru blot najczęściej poświęcony jest bogini Idunie. 

W tym roku równonoc nastąp dokładnie 22 września o godzinie 16:21.Vetrablot
31 października (poniedziałek)

Blot poświęcony Odynowi, przodkom i duchom. Traktowany niejednokrotnie jako noc magii, kiedy Veil - zasłona między światami - jest bardzo cienka.

Święto stanowi przeciwwagę i uzupełnienie dla święta Walpurgi.Einherjar
11 listopada (piątek)

Święto bohaterskie. Blot poświęca się poległym wojownikom, bohaterom i einherjerom, czyli tym, którzy ucztują w Walhalli aż po koniec czasów.

Na gruncie polskim święto nabiera szczególnego charakteru, jako że pokrywa się z terminem tradycyjnie obchodzonego Święta Niepodległości.
Jul (Julefest)
22 grudnia (czwartek) / 16-27 grudnia

Festiwal Zimowy, Święto Długich Nocy.  Punktem kulminacyjnym jest dzień przesilenia zimowego, często obchodzonego przez pogan jako jednodniowe święto. Bardziej właściwe i osadzone w historycznych tradycjach jest jednak traktowanie Jul - czy też Julefest - jako ciągu dni świątecznych. Wilcza Rodzina uznaje, że jest ich umownie dwanaście.

Astronomicznie przesilenie zimowe wypada dokładnie 22 grudnia o godzinie 11:44. Tym samym dwunastodniowe Długie Noce trwają od 16 do 27 grudnia włącznie.Więcej informacji o metodologii leżącej u podstaw powyższego kalendarza znajdziecie tutaj.

2 komentarze:

  1. Świetny konspekt kalendarzowy. Jedna mała uwaga. Szkoda, że do zilustrowania Freyfaxi użyto obrazu Johana Ludwiga Gebharda Lunda z 1831r. przedstawiającego składanie ofiary Thorowi. Ale to tylko drobny dysonans. Całość super.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, nie przyjrzałam się dokładnie. W wolnej chwili poszukam bardziej odpowiedniej ilustracji. Dzięki za uwagę!

      Usuń