Kto może nosić Młot Thora? Tym razem inaczej - podcast w formie rozmowy. Razem z Szepczącą dyskutujemy o ozdobach w formie Młota Thora. Przyczynkiem do tej rozmowy jest artykuł pt.: Kto może nosić Młot Thora, już wkrótce dostępny na naszej nowej stronie poświęconej Asatru. Stronę podlinkujemy, kiedy zostanie oficjalnie opublikowana (prawdopodobnie pod koniec września). Co usłyszysz w tym podcaście? Dźwięk odstawianych kubków, szczekanie psów, jąkanie, dużo śmiechu i kilka brzydkich wyrazów (przepraszam!)
A poza tym będzie też o tym:
- Jaką rolę pełnią dla nas ozdoby?
- Dlaczego akurat Młot Thora jest taki popularny wśród asatryjczyków?
- Czy to bunt przeciwko chrześcijaństwu?
- Czy każdy może go nosić?
- Czy asatryjczyk jest zobligowany do tego by zawsze mieć go na sobie?
- A co jeśli zgubimy naszą zawieszkę z młotkiem?
- Czy rozmiar ma znaczenie?
Będzie sporo dygresji, między innymi o magii ludowej regionu łódzkiego oraz chińskich majtkach w Mjollniry :-)
Sigrblot kończy cykl o wiosennych obrzędach. Z czym wiąże się to święto? Jaki jest jego cel? O co prosić Bogów? A do tego trochę osobistych rozmyślań na temat walki, odwagi i tego kto trafi do Walhalli :)
Ostara część 2, czyli jak świętują współcześni poganie? Przygotujmy się dobrze do celebracji wiosny! W najnowszym odcinku opowiem Ci o zwyczajach ludów skandynawskich związanych z tą porą roku, będzie też odrobinę o historii i symbolice. Dowiesz się, dlaczego w Norwegii świętujemy Blot Wiosenny dopiero w połowie kwietnia a dlaczego my w Polsce zrobimy to 3 tygodnie wcześniej. Będzie też o tym, co warto przygotować na ofiarę oraz do których bogów i bogiń się zwrócić.
Ostara! Co właściwie wiemy o tej bogini i o jej kulcie? Czy to możliwe, że dowodem na jej istnienie jest tylko jedno zdanie w kronice Bedy Czcigodnego? Które do tego tak wielu podważa? Skąd więc te wszystkie informacje o zajączkach, jajeczkach i celebracji równonocy wiosennej?
Nad tym zastanowimy się w odcinku czwartym. Ale to nie koniec opowieści o wiosennych obrzędach. Będą kolejne części!
Nad tym zastanowimy się w odcinku czwartym. Ale to nie koniec opowieści o wiosennych obrzędach. Będą kolejne części!
W trzecim odcinku rozważam fascynujące pytanie: "Czy Odyn jest Mikołajem?" Omawiam podobieństwa i różnice między nordyckim bogiem a współczesnym ulubieńcem przedszkolaków. Rozwijam też temat tradycji i symboli związanych z Jul wspominając o słomianych koziołkach, biegu Krampusów i naszych kolędnikach.
Posłuchasz nie tylko o Zimowych Nocach oraz Vetrablocie ale i o dawnych kalendarzach. Krótko omówię co wiemy na temat świąt obchodzonych w epoce wikingów na podstawie źródeł a co z biegiem lat dodano. Co wiemy o Zimowych Nocach? Czy Haustblot, Alfablot i Disablot to to samo święto? Kiedy i jak obchodzimy Vetrablot w naszej grupie? Dlaczego na to święto nie zapraszamy nikogo spoza kręgu?
W zapowiedzi podcastu krótko opowiadam o tym, po co w ogóle on powstaje i komu może się przydać. Możesz też posłuchac tu mojej historii ale ostrzegam - zaczyna się dawno, dawno temu, bo staram się przypomnieć sobie czasy mojej nastoletności. I zdradzam trochę szczegółów, o których rzadko wspominam, bo w sumie nie jestem osobą, która dużo myśli o przeszłości. Ale postarałam się dla Was i odgrzebałam historię!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz