czwartek, 17 czerwca 2010

Dni Wiedzy Pogańskiej 2010


W dniach 6-10 lipca 2010r. w ośrodku wczasowym “Hala” na Przełęczy Tąpadła, w Masywie Ślęży okolice Sobótki i Sulistrowiczek, woj. dolnośląskie) odbędzie się Zlot Pogan pod hasłem “Dni Wiedzy Pogańskiej“.

Głównym założeniem imprezy jest przekazywanie wiedzy związanej z ogólnie pojętą ścieżką pogańską, ułatwienie dostępu do tematów i zagadnień, które nas interesują oraz pokazanie ciekawych umiejętności praktycznych.

Tematy zajęć są bardzo zróżnicowane i będą prowadzone w formie wykładów i warsztatów przez osoby zajmujące się danym zagadnieniem od co najmniej kilku lat.

Wykłady dotyczące Asatru:

Duszologia asatryjska

W każdym kręgu kulturowym, każdym społeczeństwie, czy to w zamierzchłej przeszłości czy dzisiaj, ludzie “od zawsze” stawiali sobie pytanie czy kres naszej ziemskiej egzystencji jest rzeczywiście ostatecznym jej końcem? Co dzieje się z nami, gdy z ostatnim tchnieniem zamkniemy na zawsze oczy. Czy oprócz naszej, istnieje jeszcze może inna rzeczywistość, inny wymiar, w którym możemy egzystować? W wykładzie na ten temat zostaną poruszone rożne zagadnienia prezentujące asatryjską wizję życia po życiu.
  • Germańskie światy i zaświaty. Zarys historyczno-mitologiczny.
  • Życie i śmierć – oczami naszych przodków.
  • Nordycka koncepcja duszy (fylgia, hamingja, disir).

Rytuały i święta asatryjskie

Święta i rytuały są nieodłączną częścią każdej religii. Mogą być związane z cyklem natury czy tez z wydarzeniami ważnymi dla danej cywilizacji i społeczności. Ich terminy i przebieg są z reguły charakterystyczne dla danej ścieżki, i choć we wszystkich kultach istnieją pewne ogólne cechy wspólne, występują tu też zdecydowane różnice. Jak to wygląda w Asatru, można dowiedzieć się z niniejszego wykładu.
  • Rachuba czasu i kalendarze.
  • Święta solarno-lunarne i inne.
  • Rytuały – podział i znaczenie (Blot, Symbel oraz obrzędy związane z różnymi bóstwami)
  • Obrzędy Koła Roku, Koła Życia i wydarzenia specjalne (przysięgi, braterstwo krwi, fulltrui, utiseta)
  • Przykładowy przebieg obrzędu (Statwiha, Hammarhaga itp)
Będą również wykłady oraz warsztaty praktyczne dotyczące magii runicznej:

Runy starszego Futharku to kompletny i zamknięty system, który opisuje i wyjaśnia każdy element świata. Nauka rozumienia ich mowy przypomina samotną podróż, która trwa czasem wiele lat. My możemy jednak pomóc Ci się do niej przygotować. W podróży po ścieżce run będziesz potrzebować wiedzy, wielu umiejętności i narzędzi. Niektóre, jak intuicja, zależą tylko od Ciebie. My postaramy się zapewnić Ci pozostałe. Opowiemy, zatem o historycznych źródłach wiedzy o runach, pokażemy jak wyglądają i nauczymy ich nazw oraz ogólnych znaczeń. Zaproponujemy poznawanie ich przez medytację. Opowiemy jak należy wykorzystywać je w amuletach i talizmanach, jak łączyć je ze sobą by nabrały mocy. Pokażemy kilka sposobów na wykonanie własnego kompletu run i uczynienie go Twoim przyjacielem, nauczycielem i przewodnikiem. Opowiemy o swoich osobistych doświadczeniach z runami i pomożemy Ci nawiązać z nimi własną, wyjątkową więź i porozumienie. Wreszcie opowiemy o wróżeniu z run – zarówno o sposobach tradycyjnych jak i całkowicie intuicyjnych, wynikających z naszej praktyki.
Zapewniamy materiały i narzędzia na zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy rozpoczną wykonywanie własnego kompletu run.

A wszystkie informacje szczegółowe o pozostałych wykładach i warsztatach, zapisach, terminach itd znajdują się na stronie http://dwp.poganie.org Brak komentarzy:

Prześlij komentarz