sobota, 3 sierpnia 2013

Biblioteka dla pogan we Wrocławiu


Pomysł biblioteki narodził się już kilka lat temu, ale czasami dobra idea musi trochę poleżeć w szufladzie zanim pojawią się sprzyjające jej rozwojowi okoliczności. 

Nasza przeprowadzka do Norwegii była jedną z nich, ale tylko z pomocą wrocławskich przyjaciół udało się przerobić problem (co zrobić z tymi wszystkimi książkami, na których przechowywanie już żadna z rodzin nie chce się godzić? Książkami wypchany jest dom moich rodziców od piwnicy, aż po wszelkie dostępne zakamarki, jak np. kanapa... Nie ma już miejsca na żadne dodatkowe półki, więc jak mam uratować moje ukochane zbiory?) na pożyteczną inicjatywę, do której ochoczo dołączyli inni poganie i dołożyli również coś od siebie. W ten oto sposób ta część książek, która może przydać się poganom trafiła do Wrocławskiej Biblioteki Pogańskiej. 

Najwięcej pracy włożyła w to Leśna, która stworzyła bibliotekę zarówno w swoim domu jak i online. Skatalogowała wszystkie egzemplarze, czyli zrobiła zdjęcia i opisy oraz opracowała regulamin. Umieszczam go poniżej, można go również przeczytać na stronie WBP na facebook'u.
REGULAMIN


1. Zbiory udostępniane są przede wszystkim poganom zamieszkałym we Wrocławiu; udostępnienie ich poganom z innych miast może mieć miejsce tylko w szczególnych okolicznościach.
2. Przeglądanie zasobów bibliotecznych oraz zamówienie wybranej pozycji odbywa się przez stronę fb (albumy).
3. W celu wypożyczenia książki należy skontaktować się poprzez priv z udostępniającym ją administratorem, którego dane zawarte są w opisie książki.
4. Książki wypożyczamy na swoje konto fb; wypożyczający musi wyrazić zgodę na dodanie do opisu książki swoich danych, jako osoby aktualnie będącej w posiadaniu książki.
5. Fizyczne wypożyczenie i zwrot książek odbywa się na cyklicznych pogankach lub w sposób ustalony z administratorem udostępniającym książkę.
6. Administratorzy zobowiązani są do aktualizacji opisów książek tak, aby były one zgodne ze stanem faktycznym; opis powinien zawierać określenie dostępności pozycji, datę wypożyczenia, datę zwrotu oraz dane wypożyczającego.
7. Maksymalny czas wypożyczenia książki to okres upływający między kolejnymi pogankami, chyba że administrator udostępniający książkę wyrazi zgodę na jej dłuższe wypożyczenie.
8. Jednorazowo wypożyczyć można maksymalnie dwie pozycje.
9. Wypożyczający, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki lub innej wskazanej przez administratora. W przeciwnym wypadku straci prawo do korzystania z biblioteki, a informacje o zaistniałej sytuacji zostaną upublicznione na stronie biblioteki.

Jak podzielić się książką? To bardzo proste: wystarczy zgłosić bibliotece chęć udostępnienia zbiorów, co wiąże się z prośbą o nadanie statusu admina. Po nadaniu takiego statusu wrzucasz zdjęcie książki wraz z krótkim opisem oraz niezbędnymi danymi do już istniejącego kręgu - lub w porozumieniu z innymi adminami zakładasz nowy krąg. Od tej chwili uzgadniasz z wypożyczającymi terminy i sposób wypożyczeń, a Twoja książka zaczyna podróżować :)


Oczywiście tym, co nas interesuje najbardziej jest tzw. "Krąg Germański", w którym znaleźć można Eddy, sagi, opracowania naukowe, ilustrowane albumy oraz beletrystykę w postaci powieści historycznych i nie tylko. A to dopiero początek!

2 komentarze:

  1. Jak dobrze że wrocław. Ruszam do Wro na studia to na pewno skorzystam ze zbiorów biblioteki. Heil!

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, szukaj na FB wydarzeń o nazwie "poganko" albo śledź forum i wątek spotkań wrocławskich (żeby przeglądać, trzeba się zalogować) - http://www.asatru.com.pl/forum/viewtopic.php?f=54&t=16&start=70

    OdpowiedzUsuń