czwartek, 8 stycznia 2015

Rejestracja związku wyznaniowego - notatka z obrad w Katowicach

27 grudnia 2015 roku spotkaliśmy się w Katowicach w celu omówienia doktryny i statutu związku wyznaniowego. Zgromadziło się ponad 30 osób. Najliczniejszą grupę stanowili Ślązacy oraz Dolnoślązacy, ale pojawiły się również osoby z Gdyni i Sopotu, Zakopanego, Krakowa, Bielska, Warszawy i Poznania. Ci, którzy nie mogli być obecni, dzwonili w przerwach między obradami.


Zasiedliśmy wzdłuż długiego stołu w tzw. Białej Sali w “Fantasy Inn Rudy Goblin”. Dyskusja potoczyła się bardzo sprawnie, ponieważ w ciagu 4 godzin ustaliliśmy wszystko to, co ustalić zaplanowaliśmy. Vrede krótko omówiła główne założenia statutu oraz wprowadzone do niego zmiany, Isa zaprezentowała nowe dokumenty dotyczące doktryny. Po tym wstepie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiały, z którymi mogli zapoznać się podczas przerwy.

W naszym statucie najważniejsze i zarazem najbardziej wyróżniające są brak “głowy kościoła” oraz prawo każdego wyznawcy dosamodzielnego sprawowania obrzędów. Bazujemy na sprawdzonych i skutecznych rozwiązaniach, takich jak naturalny podział na lokalne grupy obrzędowe, których członkowie regularnie się spotykają i wspólnie organizują celebrację świątTakie grupy w naszym statucie określamy mianem okręgów. Zrzeszanie się w okręgu nie jest jednak wymagane - członkowie związku sami decydują o sobie i swoich sprawach. Okręgi są niezależne i posiadają osobowość prawną, co gwarantuje im wolność stanowienia o sobie, a jednocześnie wymaga odpowiedzialności i rozwagi.

Okręgi, za pośrednictwem swoich przedstawicieli, współpracują z Radą Związku czyli organem prawnym związku wyznaniowego. Zajmują się bieżącymi sprawami oraz przygotowaniami do Allthingu, czyli dorocznego wiecu wszystkich członków. Allthing jest głównym organem decyzyjnym. Podczas wiecu przeprowadza się głosowania, które stanowią podstawę uchwał.

W skład pozostałych dokumentów rejestrcyjnych, które przygotowaliśmy, wchodzą:

1. informacja o dotychczasowych formach życia religijnego i metodach działania związku wyznaniowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej;

2. informacja o podstawowych celach, źródłach i zasadach doktrynalnych oraz obrzędach religijnych:

a. podstawowe cele,
b. historia starowierstwa germańskiego,
c. źródła wiary,
d. podstawy etyczne,
e. kosmogonia i kosmologia,
f. panteon,
g. kalendarz świąt,
h. rytuały religijne,
i. symbole religijne.

Po godzinie 18:00 spotkanie przekształciło się w integrację. Osoby chętne do wsparcia projektu Fundacji na rzecz Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego „Patrimonium Europae" pozowały do zdjęć razem ze swoimi egzemplarzami “Eddy poetyckiej” w tłumaczeniu Apoloni Załuskiej-Strömberg.

Obecnie organizowane są spotkania lokalne, w trakcie których statut i doktryna związku wyznaniowego zostaną przedstawione tym, którzy nie mogli towarzyszyć nam w Katowicach. Do końca stycznia zbieramy wszystkie uwagi, pytania i propozycje, w oparciu o które przygotujemy ostateczną wersję wniosku rejestracyjnego. Przedstawimy go Wam w marcu, podczas pierwszego tegorocznego zlotu ogólnopolskiego, który odbędzie się z okazji Ostary. Zarezerwujcie koniecznie termin: 20-22.03.2015. Więcej informacji już wkrótce!

1 komentarz:

 1. W ramach komentarza umieszczam cytat z pomorskiego bloga Gothiskandza:

  "Na spotkanie dotarło kilkadziesiąt osób (choć i tak nie wszyscy, którzy by chcieli) - to bardzo budujące, że tylu ludziom zależy na utworzeniu związku wyznaniowego. Pomimo pewnych niedogodności, obrady okazały się bardzo owocne. Sporo udało nam się ustalić, uzgodnić, dopracować i ulepszyć, a przygotowywana przez nas dokumentacja zaczęła przybierać naprawdę rzetelną i solidną formę. Kontrowersyjne kwestie wyjaśniliśmy sobie, przedyskutowaliśmy i przegłosowaliśmy. Choć nie w każdej sprawie byliśmy zgodni, dzięki zaangażowaniu i dojrzałemu podejściu wszystkich obecnych, udało nam się wypracować kompromisy. Padło wiele nowych, ciekawych propozycji. Dowiedzieliśmy się także w praktyce, jak wiele jeszcze zostało do zrobienia i jakie mnóstwo ciężkiej pracy nadal nas czeka. Przekonaliśmy się również, jak efektywnie umiemy współpracować, gdy trzeba, choć na co dzień jesteśmy tak różni i trzymamy się w wielu autonomicznych, różnorodnych, czasem bardzo specyficznych grupach.

  Ja osobiście bardzo cieszę się, że tak wielu różnych ludzi ma coś wartościowego do powiedzenia w tej ważnej dla nas wszystkich kwestii i umie się naprawdę mocno zaangażować i że potrafimy ze sobą rozmawiać, słuchać się nawzajem. To utwierdza mnie w przekonaniu, że mimo różnych problemów i niełatwych sytuacji, jesteśmy w stanie poradzić sobie z powołaniem, a potem prowadzeniem związku wyznaniowego.

  Oprócz części merytorycznej było też sporo zabawy. Wspólna integracja (tylu starych, dawno nie widzianych znajomych i poznawanie nowych ciekawych ludzi!) I wieczorna tolkienowska impreza, na której fragment przypadkiem trafiliśmy (w sali obok pełno elfów, hobbitów i krasnoludów :D). Wiele osób przywiozło też ze sobą swoje Eddy, dzięki czemu w przerwach i po obradach odbywała się sesja zdjęciowa do Projektu Edda."

  http://gothiskandza.blogspot.no/2014/12/jule-2014.html#more

  OdpowiedzUsuń